Tvrdá Praha, 28: Nejlepší výživa pro sportovce

18.01.2024

Někdo chytřejší by článek nazval: Jak jsem si namíchal výkonnost.

Poněvadž jsem slíbil, že se budu na webu perma-kulturista.cz věnovat více i výživě, již mám na sobě odzkoušenou, činím tak. Kniha Vegan v kondici od Brendana Braziera mě přiměla přemýšlet o rostlinných proteinech v docela jiném světle. Začínám jim důvěřovat. Opřen o důvěryhodně působící informace startuji své první přípravy složitějších, respektive komplexních koktejlů. Přiznávám, že v minulosti bych byl příliš líný si něco takového chystat. Se svaly těžkosti nebyly, a já neměl důvod hledat jiné cesty. Nebudu vás tady zahrnovat odbornými výrazy a souvislostmi, můj cíl je vtáhnout vás snadno do děje a zejména namotivovat. V zásadě jde o suroviny a postupy, kdy někdo namočil rýži do vody, pak ji vysušil a následně najemno namlel, čímž vznikl prášek bohatý na bílkoviny. Podstatné je, že tohle všechno už udělal někdo za nás.

A ZAČÍNÁME MIXOVAT. A TO POŘÁDNĚ.

Předpokladem je silný a bytelný mixér, takový ten drtící i ořechy a vůbec všechno, co mu padne pod nůž. Smoothie mašinka si zde neporadí a nápoj by pak byl plný datlových cucků, což není moc vábné. Do 60 minut po intenzivním sportu, ideálně o něco dřív, se snažím vypít alespoň jednu větší skleničku koktejlu z rozmixovaných datlí, kokosových čipsů, fíků, rozinek a třeba i mandlí. Vždycky přidávám holandské kakao, pravidelně také banán, jejž má ultimátní doslazovací účinek. Ovoce jako takové nepřidávám, mám rád pocit jako z milkshaku. Když nemám po ruce vše, hodím do mixéru alespoň kokosové čipsy a dosladím kokosovým cukrem a datlovým nebo agávovým sirupem. Mám-li doma, přisypu ještě prášek z rostliny jménem maka. 

Po každé větší fyzické aktivitě je údajně nutné doplnit takzvané elektrolyty, co z těla vyletěly pocením při sportu. Kdo by chtěl být po sportu na šrot, že? Koktejl pomáhá. Nápoj si snažím nachystat vždy dopředu a dávám jej do lednice, vážně nejsem tak svědomitý, abych si koktejl připravoval každý den. Všechny uvedené suroviny mají v sobě takzvané pomalé cukry, čili se vyhnete nežádoucímu sugar crash efektu a hlavně nabírání na váze tak, jak to není vítané.

STOP RAFINOVANÉMU CUKRU. ODLIJU SI ČÁST TÉTO SMĚSI…

A pak přijde upgrade. Přidám další tytéž ingredience a vodu, nebo třeba mandlové mléko, jakožto i kterékoliv jiné rostlinné mléko. A návdavkem samotné práškové proteiny. Základem je rýžový protein, posléze hrachový protein. Nebráním se ani sójovému proteinu, avšak přidávám zhruba jednou týdně, protože to se sójou obecně nikdy nepřeháním. Někdy namísto proteinu ze sóje v prášku přiliju sójové mléko. Jako třetí stěžejní protein do party přidávám – tramtadadá – protein konopný.

STÁLE ZJIŠŤUJI, CO DALŠÍHO VYLEPŠIT. JSEM INSPEKTOR V OCHODECH S BIO.

Nedávno v mé proteinové stáji přibyl ještě protein z lískových oříšků a řekl bych, že jde o ideální věc na luxusní dochucení. Nesedlo mi přisypávat do směsi rýžového a hrachového proteinu konopná nebo lněná semínka. Patrně jsem pociťoval, že mají tyto ingredience též značný hojivý účinek, jenomže moje břicho si s tím úplně nevědělo rady. Ze stejného důvodu nepoužívám na doslazování čekankový sirup, který začal být od roku 2022 v Česku těžce trendový. Tudíž spoléhám na protein konopný, který patrně neobsahuje zdaleka tolik olejů, čímž je pro zažívání lehčím soustem. Většinu proteinů kupuji na e-shopu 4fitness.cz za ceny, které potěší stejně jako horké kakao k snídani. Jsou rychlí a nikde mne nezklamali.

A JAKÝ JE VÝSLEDEK SUPERKOKTEJLU NA POŠKOZENÉ SVALY?

Koktejl je nadmíru chutný a časem ho vyladíte naprosto mistrovsky do podoby pochutiny, kvůli které stojí za to cvičit. Účinky koktejlu jsou rychlé, protože je pro svoji konzistenci samozřejmě snadno stravitelný. Není v něm vůbec žádný rafinovaný cukr. Cítím se svěží. Mladší. Silnější a rychlejší. Od té doby, co jsem v knize Vegan v kondici ve více souvislostech četl, že se s každým cvičením svalová tkáň poškozuje, a klíčem je jen rychlost a účinnost regenerace, začínám na fyzickou aktivitu nahlížet jinak. Zároveň, s tréninkem se svaly a kosti dlouhodobě posilují, čili zde slovo "poškozovat" výjimečně nemá negativní konotace. Už mi není 20 let, kdy se mi tělo do kýžené podoby formovalo takměř samo i za pomoci pišingrů a zrůdných bramborových lupínku s příchutí slaniny, jinak zvanými smažené čipsy. S komplexně pojatým koktejlem pociťuji, že se svaly hojí okamžitě. Sorry, maso, ale tohle fakt nesvedeš.

PŘIJDETE ASI JEN O JEDINOU VĚC. POZÉŘI ZAPLÁČOU.

Úplně u mě zmizel efekt bolestivých a nateklých svalů. Taková ta třídenní zatuhlost, kvůli níž se vám nechce hýbat a cvičení nepřipadá v úvahu už vůbec. A díky které vám každý známý na potkání poví, že jste fakt hrana a že by od vás fakt nechtěl jednu schytat. Jenomže vy si připadáte jako široká, nemotorná gorila, co by se ani jednou nepřitáhla na hrazdě. S koktejlíkem si můžu jít silově zacvičit hned další den, pokud zrovna nemám lenivou. Samozřejmě se zaměřím na jiné partie, nejsem blázen, abych trápil pořád jen ruce, nebo břicho nebo cokoliv. Koktejl neomezuje v pohybu. Budu-li si chtít jít hned ještě zaběhat, nehendikepuje mě. Na druhou stranu, kdybych si dal k obědu vepřové cokoliv, budu se ještě večer dvě hodiny přemlouvat, abych se šel alespoň poklidně projít. Nejspíš ale zbytek dne proležím a prosedím v depresivní náladě.

Mít více síly, slušné svalstvo a zároveň si připadat jako po požití elixíru mládí. Pochoutka i lék v jednom. Kdo by odolal…

A co vy? Máte nějaký podobný osvědčený koktejl, co vám vždycky zvedne jak morálku, tak výkonnost?