Tvrdá Praha, 2: Strašnice

31.05.2023

Někdo chytřejší by článek nazval třeba: Ve Strašnicích nestraší.

Víte někdo, kde jsou Strašnice? Jo, jasně – Praha. A co dál? Vede jimi nějaká velká silnice, kterou se dá dostat na želivák. Jo, to vede. A taky určitě znáte název metra Strašnická. Ano, Strašnice mají metro. Možná dokonce dvě stanice metra, protože Skalka asi taky spadá pod Strašnice. V obou případech se jedná o linku metra A. Pravděpodobně jste Strašnicemi pokaždé jenom projížděli, protože proč taky zastavovat, když tam… nic není?

JAKO ZÁLEŽÍ NA TOM, CO HLEDÁTE.

Já mám na Strašnicích obrovsky rád jednu věc. Že to venku docela dost žije, zároveň ale vůbec nejde o nějaké pozérství. Strašnice mi připadají jako domov normálních lidí, a teď nemyslím jakože chudých nebo pejorativně – úplně obyčejných. Prostě lidi ve Strašnicích jsou venku, protože prostě chtějí být venku a jsou tady doma. Za tím, aby se mohli dostat někam ven, nemusejí cestovat třeba na Letnou, kde to pak vypadá jako někde na promenádě na Jadranu a se vší grandiózností významného promenádování. Stačí jim prostě Strašnice. V reálu se tu pořád někdo honí za mičudou, za psem nebo nezvládnutou koloběžkou. A vše je tak nějak suprově rozprostřené. Vlastně i jazyková směska obyvatel. Jestliže třeba Letná je napjaté lano, pak Strašnice jsou pavučina – pružná a schopná zachytit skoro všechno v dosahu. A jako fakt, kamkoliv se vydáte, najdete aspoň něco.

VŽDYCKY ASPOŇ NĚCO…

Jsou tu večerky, malá bistra, malé kavárny a hospůdky. Není jich mnoho, ale vždycky něco potkáte. A pokud zrovna nemáte chuť utrácet nebo vysedávat indoor, potěší vás tu dětské hřiště, tu venkovní posilovna, tu malý parčík, tu lavičky. A nikde nikdy není úplně natřískáno, protože jsou zajímavá místa prostě dobře rozprostřená. Velký "střediskový" obchoďák tady chybí, což je možná i dobře, protože by to příliš nenahrávalo právě oné decentralizaci. Ačkoliv jsou i Strašnice obtesány čtveřicí obchoďáků, vždycky pěkně jakože v rohu. Z hlediska urbanistiky jsou Strašnice mixem řadových domků, vilek, starých činžovních domů, socialistických panelových věžáků a kapitalistických betonových věžáků. Všechno je jaksi původní a dělá reklamu samo sobě. Strašnice jsou vůbec místem, na které by asi ani reklama udělat nešla. A překvapivě i ta auta, kterých tu samozřejmě jezdí hodně, se taky dokážou nějak dobře rozprostřít. Strašnice tak nepřicházejí o svůj klidový a asi i bezpečný charakter, stejně tak ale nerezignovaly a nestaly se jen periferní nocležárnou. Strašnice fakt není problém insta považovat za svůj nový domov. Ale jasně, asi i budu chápat postoje, které by čtvrť častovaly jako zastaralou a "takovou komoušskou".

A co si myslíte o Strašnicích vy? Myslíte si o nich vůbec něco?