Tvrdá Praha, 18: Biobába na entou

26.10.2023

Někdo chytřejší by článek nazval třeba: Nález biomilského unikátu?

Možná už jsem na Permakulturistovi psal o své náklonnosti k malým bioobchůdkům, takzvaným naturkám. Projezdil jsem snad všechny naturky v Česku, i v těch nejzapadlejších maloměstech. Naturky mají obrovské kouzlo, i přes většinou titěrné rozměry shopu, protože skoro pokaždé v nich najdu něco nového. Nějaké nové potraviny a kosmetiku v bio kvalitě. Nač bych chodil do nějakého klasického supermarketu, když v něm beztak najdu jen tři chutě – hypersladkou, hyperslanou, hyperkořeněnou. V naturkách neustále objevuji chutě a jejich kombinace, které prostě neznám a v dobrém slova smyslu nechápu.

Naturkám jsem se taky naučíl familiérně říkat, že jdu k "biobábě", poněvadž jsem měl obchůdky spojené právě s nějakou postarší paní, která jede pochopitelně v bio a často očividně také v nějakém ezo, ať už je to cokoliv. Samozřejmě se s biozbožím rozjely také klasické super- a hypermarketové značky. Nejlépe si u mě stojí asi hypermarket Globus. Občas jsem se sám sebe ptal, kdy asi v Česku někdo vybuduje bio supermarket, navíc na nějakém "backcountry" místě, stylový.

JÁ BYCH TAKOVÝ PROVOZ ŘÍDIT NECHTĚL,

i když na to už pár myšlenek bylo. Ale stejně bych jako zákazník něco podobného ocenil. Malé obchůdky jsou sortimentem i prostorem leckdy nepraktické a nečitelné, a konvenční supermarkety zase jedou jen tak po povrchu. Ať tak či onak, koncem července jsme jeli na samosběr jahod. Letos už na asi třetí. V takhle pozdním období se samosběr na dostřel Praze konal jen na jednom místě. Nakonec jsem se už tam dozvěděl, že samosběr již nejede, ale že si můžeme koupit čerstvě natrhané jahody. No, nevadí, mě to sklízení zase až tak moc nebaví. Každopádně po asi třicítce fóliáků zříme hezkou budovu, jako by si pražští hipsteři pronajali a vytunili nějaké JZD za Prahou. A já začal být trochu hyster, neboť jsem očekával jakési políčko na kopci, pár fóliáků a hezký stánek, kde vám do bedýnky s logem "Vraňany" našoupnou pár jahůdek a sajonara, automobilový ničiteli planety.

ZASE JSEM NĚCO PODCENIL.

Musel jsem si vypůjčit název (nebo podtitul) jednoho z článků tady na Perma-kulturista.cz. Zvenčí se komplex postupně začal jevit jako místo, kde je zahradnictví, pak jakýsi větší obchůdek, dvoupatrová restaurace, krásné hřiště pro děti, nějaké zákoutí pro děti, výhled na místo, kde se Vltava střetává s jakýmsi plavebním kanálem asi ústícím až do Labe… a mě pomalu začalo docházet, že jsem se ocitl někde u soutoku Labe a Vltavy, v místě někde těsně nad povodňovou zónou, kde je krásný plavební kanál, podél kterého je silnice tak blízko, že si v autě připadáte skoro jako na lodi a musíte troubit jako paka a mít stažená okénka, nevím proč. V místě jsem byl asi před 10 lety, kdy jsem si jel do Kadaně nakoupit asi 70 kil vzácných motocyklových časopisů, které jsem po jedné dekádě slavnostně narval do kontejneru na papír. A jen tak náhodou jsem cestou zpět do Prahy tenkrát zajel na svačinovou pauzičku sem, k soutoku dvou největších českých řek. A nestačil se divit, jak kouzelně bizarní oblast tam je.

ALE TEĎ JSEM TOTÁLNĚ UTEKL OD TÉMATU.

Vraňany. Jsou u Mělníka a mnohým z vás bude pojem jahodová farma Vraňany něco říkat. Také už jsem to viděl někde nacvaklé na krachli s jahodami v obchoďáku. Vešli jsme do budovy a… uviděli celkem veliký obchod se vším možným. Nějaká naturka (biobába) kombinovaná se zelinářstvím, hned na začátku je i pečivo, možná sezónně i bezlepkové. Po prvních pěti minutách jsem konstatoval, že je to taková lepší, velká vietnamská večerka. Mišmaš, celkem běžné značky, poměrně chaotické rozmístění zboží.

Druhý pohled mě ale omráčil a třetí až poslední pohled naprosto ohromil. Vážení, tohle je první bio supermarket, macatý farmářský obchod, který jsem v Česku navštívil! Navíc je vážně v přírodě, na vesnici, což ty plusové body hrne někam do stratosféry. Mají tam všechno a mnohem víc, než jsem z oblasti bio doposud znal. Chcete si vybrat z asi 20 variant (příchutí) medů? Vyzkoušet mimo alpské a himálajské soli také třeba sůl černou, mořskou, uzenou, pouštní nebo pyramidální? Ta pouštní je obzvláště sexy, ale mořská je údajně nejzdravější. Máte rádi oříškárny? Pak asi stěží najdete větší než ve Vraňanech. Čaje? Kompletní. Zelenina? Krásná. Byli jsme tak nadšení, že jsme náš první nákup zopakovali 3x! Vždycky jsme jeden dovezli do auta a pak zase začali přemýšlet… Nakonec budu ještě rád, že v menších naturkách seženu i nějaké jiné neznámé značky, protože kdyby ne, už bych jezdil jen "pro jahody" do Vraňan. A to nejen výjimečně a někomu pro originální dárek, ale na pravidelné nákupy. K čemuž nejspíš i beztak dojde. Ceny jsou až překvapivě mimopražské. Dávám 10 hvězdiček z pěti možných a velký dík za takovouto nanejvýš domyšlenou oázu. Poslední návštěvu jsme absolvovali někdy na začátku října, kdy se nám zdálo, že se sortiment uložil k zimnímu spánku a poměrně se ztenčil. Tak třeba zase v létě na 101 %...

A co vy? Znáte něco podobného? Napište mi zprávu a já se rád pojedu přesvědčit.