Tvrdá Praha, 22: Chlape, jako filtruj!

20.11.2023

Někdo chytřejší by článek nazval: Namočen v nečistotě.

Problémy "prvního" světa opět na scéně! Začal jsem mít podezření, že věc, co doma vytéká z vodovodu, není právě úplně nejlahodnější. S vodou v Praze jsem měl asi problém vždycky, ale chemikálie padající z vodovodní baterie na Žižkově mě přiměla se nad věcmi znovu zamyslet. Na Vysočině nebyl s vodou problém, je tam klasický obecní vodovod, ale voda čistá, voňavá a lahodná, co navíc nevysušuje pokožku, na což já jsem citlivý. Prostě dobrá na pití i očistu těla.

ALE CO BLBNEŠ, MICHALE?

Voda jako voda přece, co si zase vymýšlíš? Buď rád, že nemusíš pro vodu chodit pět kilometrů někam do kaliště, kde se rochní kanci z lesa. Buď vděčný všem soudruhům, co nelenili, vzali bagry, rýpnuli do hlíny a natahaly všude miliony kilometrů potrubí, jen aby ti dovedli vodu až před rypák. Měl bys filtrovat, co říkáš, synu. Jinak v životě dozajista narazíš. No zkus si říct tohle někde v práci, že je voda z vodovodu něčím špatná. Všem tam otrávíš sluníčkovou náladu a navíc budeš za blázna, protože o vodě z vodovodu se přece nepochybuje, voda z vodovodu je daná, odvěká, neměnná – jako vzduch, světlo, knížky, wifina a plyšáci.

A TAK JSEM ZAČAL FILTROVAT.

Ale právě tu vodu. Nejdřív "čistě" pitnou. Rozhodnutí padlo na nějakou lepší čistící konvici značka Laica. Prý italsko-německá výroba, a proto jsem se ani moc nebál, že je dočista celá z plastu, včetně oněch záhadných filtrů, které jsou u tohoto modelu asi tři. Po zhruba šesti měsících používání je nepochybné, že je voda z ní čistá, chutná a jednoduše se jí nedá přepít, jak lehká je. Obsluha celkem v pohodě, moc to neotravuje. A filtry se mění až jednou za hodně, hodně dlouhou dobu. Jedna věc mě ale zděsila. Jasně, Laica si chce nahnat politické body, ale při pročtení přiloženého soupisu škodlivin, které běžná voda z kohoutku obsahuje, jsem si začal připadat jako chodící vak na mikroplasty, herbicidy, pesticidy a těžké kovy. Brr…

OKLEPAL JSEM SE A ŠEL JSEM JEŠTĚ DÁL.

Koupil jsem také celkem pohledný filtr na umyvadlovou baterii, jelikož jsem omdléval při představě, že budu instalovat nějaký složitější systém, co mi obsadí polovinu kapacity kuchyňské linky. A proto se rozhodl pro kompromis. Opět jsem zakoupil produkt od značky Laica a tentokrát jsem byl velmi zklamaný. Filtr se po pár dnech používání přiucpal a voda z něj jen kapala. Avšak voda na omyv obličeje a hlavy mi přesto přišla lepší než klasická vodovodka. Ale zatím jsem si vyfiltroval tak akorát reklamační martyrium. Skepsi jsem prozatím nedal průchod a těšil se na další pokustónování.

O. K., v mezičase jsem si přikoupil sprchovou hlavici s filtračním účinkem od značky Philips. Ta mě ale naprosto zklamala. Brutálně kolísavý tlak a teplotavody, voda smrděla chlorem úplně stejně jako před filtrační mánií a pokožka byla hned po mytí totálně vyschlá. Filtr jsem z ní vymontoval, vhodil jej do odpadků a zjistil, že hlavice samotná je bez něj mnohem hodnotnější – naboostovaná tlakem jako tlakový vodní čistič na náklaďáky. Nechápu jak to, ale i silný dospělák má problém udržet tuhle vzteklou sprchu v ruce.

PAK MI NA DVEŘE ZAŤUKAL ÚSPĚCH REKLAMACE.

Úplně nový set filtru na čištění vody Laica. Stejný model, co se přimontuje na umyvadlovou nebo vanovou baterii. Po asi dvou měsících používání mohu směle říct, že si vlastně výsledkem filtrace nejsem moc jistý. Voda na pití je z něj sice lahodnější než pouhá vytočená z vodovodu, ale ne tak dobrá jako z čistící konvice. Na obličej a hlavu taky lepší než jen vodovodka, ale zdá se, že se každý nový filtr vždy obrovsky rychle unaví. Že by byla voda na Žižkově až takový sajrajt? No nevím, výsledky rozboru snad ani vidět nechci. Takže budu čeřit vodu i nadále a o oblast se více zajímat, než najdu něco lépe fungujícího.

A co vy? Filtrujete jen slova, nebo už i vodu?